Tukuma
tūrisma informācijas centrs
Sākumlapa

Tukuma tūrisma informācijas centrs
Talsu iela 5, Tukums LV-3101 Latvija
Tālr. +371 63124451, +371 28311557
Fakss: +371 63124451
E-pasts: tic@tukums.lv
Skype: visittukums
Twitter: VisitTukums


Uz Tukumu pēc smukuma!
Tukums ir neliela, dārzu ieskauta mazpilsēta Kurzemes pievārtē, taču šejienieši sevi mūždien uzskatījuši par kurzemniekiem, jo viņos ir gan kurzemnieku lepnums un turība, gan kurzemnieku spīts un nepiekāpība.
Tukums ir tā vieta, kur satiekas mazpilsētas miers ar mūsdienu dzīves spraigumu – viens otru nekādi netraucē skaļš un jautrs pasākums līdzās klusai un mierīgai muzeju apskatei. Vecpilsēta, ar laukakmeņu bruģi un vecajām mājām, ir kā radīta romantiskām pastaigām draugu pulkā vai divvientulīgos pārīšos. Dažādu paaudžu māksliniekiem – ideāla vieta radošās iedvesmas gūšanai.

Pilsētas centrs un strūklaka ir labākā vieta, kur norunāt randiņus, satikties dienā vai vakarā, vienalga - esi vecs vai jauns. Garšīgs ēdiens un omulīga atmosfēra kafejnīcās un krodziņos, viesmīlīgi un atsaucīgi cilvēki. Tāds ir Tukums!
Ziemā Tukuma apkārtnē var izslēpoties pēc sirds patikas. Kam netīk lielais aukstums ārā, tie var slidot vai aizrautīgi uzspēlēt boulingu. Bet ja ziemā netīk kustēties ārā no mājas, tad šurp var doties pavasarī. Tad visapkārt zied ķirši, ābeles un bumbieres. Vasarā visapkārt virmo rožu smarža.
Ne jau velti saka – uz Tukumu pēc smukuma!

Tukuma Pilsētas svētki jau 20.reizi !

No šā gada 24.līdz 26.jūlijam Tukumā tiks svinēti Tukuma Pilsētas svētki „Uz Tukumu pēc smukuma!”. Tie būs īpaši ar to, ka tiks atzīmēta Tukuma Pilsētas svētku divdesmitā gadadiena. Pirmie Tukuma pilsētas svētki norisinājās 1995.gada jūlijā, kad toreizējais Tukuma pilsētas Domes priekšsēdētājs Ēriks Zunda atklāja rekonstruēto Brīvības laukumu. 1995.gadā tika svinēta arī 550 gadu jubileja, kopš Tukums vēstures rakstos minēts kā mazpilsēta un 200 gadu jubileja, kad Krievijas ķeizariene Katrīna II piešķīra Tukumam pilsētas tiesības.
Šogad svētkus caurvīs motīvs – Tukuma Smukuma meklēšana, kura mērķis ir mudināt iedzīvotājus apzināties, ka Tukums esam mēs paši. Tukuma Smukums slēpjas bērnos un jauniešos, radošos, sportiskos un aktīvos cilvēkos, enerģiskos uzņēmējos, mākslā, dzejā, mūzikā u.c.
Svētku pirmā diena, 24.jūlijs būs veidota kā citādu sajūtu diena. Iedzīvotāji tiks aicināti baudīt mākslu un aktivitātes Pils ielā un policijas pagalmā. Savukārt Durbes estrādē notiks mūsdienu deju lielkoncerts, kur Smukums tiks atklāts Tukuma jauniešos, kuri izdejos XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku repertuāru.
Sestdien, 25.jūlijā, kad svinēsim lielo svētku dienu, Brīvības laukumā ikvienam būs iespēja izjust seno laiku atmosfēru, kad tajā darbojās tirgus un pulcēja tirgotājus, amatniekus un pircējus no tuvām un tālām vietām. Par atmosfēru rūpēsies lauku muzikanti, notiks dažādas aktivitātes un cīņu paraugdemonstrējumi. Harmonijas iela atkal pārtaps par mākslinieku ielu, kurā interesentiem būs iespēja aplūkot vēl neredzētus mākslas darbus, kā arī izmēģināt roku radošajās darbnīcās. Melnezera trasē notiks skrējiens pēc Smukuma visai ģimenei. Savukārt dienas izskaņā visi Tukuma Smukuma meklētāji vienosies kopīgā gājienā uz Durbes estrādi, kur notiks svētku lielais koncerts. Tāpat kā pirmajos un desmitajos Tukuma pilsētas svētkos, iedzīvotājus priecēs krāšņs svētku salūts.
Savukārt svētdien, 26.jūlijā pasākumi būs veltīti galvenokārt mazajiem tukumniekiem un sportiskām aktivitātēm. Tā būs lieliska diena, ko pavadīt ģimenes lokā. Svētku programmu var skatīt šeit.

Tukuma ēdiens un dzēriens

Meklējot Tukuma garšu, 2014.gada vasarā kā pirmais tapa dzēriens. Tukums savulaik ir bijusi rožu pilsēta un daļa pilsētas pat tapusi rožaudzētāju darbošanās rezultātā. Arī šodien roze ir viens no Tukuma simboliem, un tieši tādēļ tā ir atrodama arī Tukuma dzērienā, kura nosaukums ir Tukuma rožu kokteilis. Tā autori ir kluba „Mojito” bārmeņi – Artis Šuspāns un Sandis Kanbergs. Tukumniekiem tas prezentēts Rožu svētku laikā, bet pārējie Latvijas iedzīvotāji par kokteili uzzināja vairāk 2015.gada tūrisma izstādes Balttour 2015 laikā Rīgā. Kokteiļa pasniegšanas vietas Tukumā ir bāri-klubi „Mojito” un „Baboon Bar” un kafejnīcas „Aplis”, „Twists”, „Zodiaks” un viesnīcas Hotel Tukums restorāns „Smukausis”, kā arī apkārtnes pilis - Jaunmoku pils un Jaunpils pils. Kā izskatās un no kā sastāv kokteilis, var apskatīties šeit.

Savukārt īpašais Tukuma ēdiens tapis pavisam nesen – 2015.gada pavasarī, lai gan īpašais firmas ēdiens Tukumā bijis jau 20.gadsimta 80.gados. Jaunā ēdiena nosaukums ir „Tukuma veltnītis”, kas oriģinālā ir cūkgaļas veltnītis ar krēmsieru un saulē kaltētiem tomātiem ķiršu mērcē (taču tā gatavošanai iespējams izmantot gan liellopa, gan vistas gaļu). Pēc seno latviešu domām, gaļa un maize ir nešķiramas. Tās ir spēks un dzīvības stiprums. Savukārt ķiršu dārzi Tukumu ieskauj joprojām. Ēdiena autore ir Apšuciema kafejnīcas „Apsīte” īpašniece Aija Rudovska. Ēdiena pasniegšanas vietas Tukumā ir Tukuma Ledus halle, kafejnīca „Aplis”, viesnīcas „Hotel Tukums” kafejnīca „Smukausis”, kafejnīca „Twists”, bet Tukuma apkārtnē – kafejnīca „Apsīte”, „Apšukrogs”, Jaunmoku pils restorāns „Liepaleja”, motelis „Sumbrs”, atpūtas kompleksa „Valguma pasaule” restorāns. Kā izskatās un kādas ir Tukuma veltnīša sastāvdaļas, var apskatīt šeit.

Pieejama mobilā aplikācija Visit Tukums

Viedtālruņu lietotājiem bezmaksas ir pieejama Tukuma Tūrisma informācijas centra izveidotā mobilā aplikācija Visit Tukums. Visit Tukums Jūs varat apskatīt informāciju gan par aktuālākajiem pasākumiem un izstādēm, gan arī par apskates vietām, piedāvātajām aktivitātēm, nakšņošanas iespējām ar konkrētu atrašanās vietu kartē kā arī citu noderīgu informāciju ceļotājiem. Pieejami arī tūrisma maršruti katrai gaumei kā interesantāk apceļot Tukuma pusi.

Pašlaik aplikācija Visit Tukums pieejama latviešu, angļu, krievu un lietuviešu valodās, bet tuvākajā laikā tā būs pieejama arī vācu valodā. Android versijā tā pieejama un lejuplādējama Play Store vai šeit. IOS jeb Apple versijā tā pieejama un lejupielādējama App Store vai šeit.

Iepazīsti Tukumu izmantojot ērtu informācijas meklēšanu savā viedtālrunī!

360 grādi Tukumā  

Iepazīsti Tukumu neizejot no mājas ar 360 grādu fotogrāfijām!

Jums tiek dota iespēja apskatīt Brīvības laukumu, kas jau izsenis ir bijusi centrālā vieta pilsētā, kur pirms 600 gadiem notika lielā andele. Te tuvi un tāli laucinieki sabrauca tirgoties ar saviem labumiem. Šodien laukums ir lieliska vieta, kur satikties ar draugiem un sākt ceļojumu pa Tukumu.

Turpat blakus atrodas arī Livonijas ordeņa pils tornis un mūra fragments. Pils tornis ir Tukuma vecākās ēkas - Livonijas ordeņa pils, kas celta ap 13. gs., fragments. Tagad te atrodas Tukuma pilsētas vēstures muzejs, kas stāsta par pilsētas vēsturi no seniem laikiem līdz pat mūsdienām.

Virzoties no Brīvības laukuma pa Pils ielu kreisajā ielas pusē  pamanīsiet mazu šķērsieliņu – Piena

ielu, kura savu nosaukumu ieguva vien 2013. gadā, kad Tukuma pienam tika svinēti 100 gadi.  Šī ieliņa ir arī viena no īsākajām Tukumā, tā Jūs aizvedīs uz Katrīnas laukumu, kur atrodas Katrīnas skulptūra. Katrīnas laukums ir mūsdienīgs un ieguvis savas aprises pēdējo gadu laikā. Savu vārdu Katrīnas laukums ieguvis pieminot 1795.gada notikumu, kad Krievijas ķeizariene Katrīna II Tukumam piešķīra apriņķa pilsētas tiesības. Savukārt Katrīnas skulptūra tapusi salīdzinoši nesen 2009. gadā un tapusi par iedzīvotāju saziedotajiem un Tukuma novada pašvaldības līdzekļiem. Tās autors – Valdis Barkāns.

Apskatot Katrīnas laukumu tālāk varat virzīties uz Elizabetes un Uguns ielas krustojumu, kur līdzās atrodas skvērs ar strūklaku „Naudas avotiņš”. Naudas avotiņš veidots kā zīme pilsētas kvartālā, kur savulaik notika aktīva tirdzniecība un arī šobrīd līdzās atrodas banka. Taču, tagad šīs skvērs ieguvis pavisam citu nozīmi – atpūtas vietu ģimenei ar bērniem Tukuma pilsētas sirdī.

Tukuma puse izsenis zināma ar tās skaistajām pilīm, viena no tām ir Jaunmoku pils, kura atrodas tikai nepilnu 10 km attālumā no Tukuma. Jaunmoku pils senos laikos kalpojusi, kā Rīgas birģermeistara Džordža Armitsteda medību, vasaras rezidence. Jaunmoku pils ir viena no Latvijā pazīstamākajām ķieģeļu celtnēm. Mūsdienās pils pieder Latvijas Valsts mežiem, kur iekārtots Meža muzejs, viesnīca un restorāns. Šī arī ir vieta, kur norisinās dažādi koncerti, kāzas u.c. tematiski pasākumi.


Atklāj Tukumu no jauna ar geocaching

Geocaching jeb slēpņošana radusies 2000. gadā, kad pirmo reizi cilvēkiem tika dota pieeja GPS ierīcēm. Entuziastu grupa paslēpa pirmo „kasti” un ļāva citiem atrast to, izmantojot dotās GPS koordinātes. Tā pamazām no parastas „dārgumu” meklēšanas šī spēle ir kļuvusi par pasaulē plaši zināmu aktivitāti. Šobrīd visā pasaulē ir vairāk nekā 2 miljonu aktīvu slēpņu un vairāk kā 6 miljoni reģistrēto lietotāju.

Tukumā un Tukuma apkārtnē šobrīd ir novietoti vairāk kā 100 slēpņi. Katrs slēpnis ir novietots ar domu, lai parādītu kādu skatu objektu vai vienkārši skaistu vietu. Par katru slēpni ir dots mazs vietas apraksts. Slēpņošana ir ideāla aktivitāte, lai apskatītu tūrisma ceļvežos nenorādītās vietas un gūtu jaunas emocijas meklējot slēpņus.

Lai uzsāktu slēpņošanu ir nepieciešams reģistrēties mājas lapā www.geocaching.com Mājas lapā var atrast tuvākos slēpņus, kuri ir paslēpti apkārtnē. Izvēlieties slēpni, izlasiet aprakstu un izpildiet uzdevumu, ja tāds ir dots. Kad koordinātes ir noteiktas, tās ir iespējams ievadīt jebkurā GPS ierīcē. Viedtālruņos ir iespējams lejuplādēt speciālas geocaching programmas, kurās arī var atrast slēpņus. Atrodot slēpni, uz lapiņas ir jāuzraksta savs lietotājvārds un datums, kurā slēpnis atrasts. Ja „kaste” ir lielāka izmēra, tad var apmainīt kādu no tur ieliktajiem priekšmetiem pret savu, paturot to kā suvenīru. Atgriežoties mājās reģistrējiet savu atradumu geocaching mājas lapā.

Izjūti sevi kā daļu no slēpņotāju apvienības un dodies piedzīvojumos jau šodien! Ja esi tukumnieks, atklāj vēl neredzētas vietas savā dzimtajā pilsētā! Izmēģini jaunu veidu, kā ceļot un iepazīt pasauli! Vairāk informācijas un pamācība, kā slēpņot skatīt šeit.

Piecdesmit lietas, kuras var izdarīt Tukumā!

Sarakstā Piecdesmit lietas, kuras var izdarīt Tukumā, ir gan klasiski tūrisma objekti, gan izvēlētas vietas un aktivitātes, kuras vairāk atbilst „alternatīvajam tūrismam”. Saraksta autore ir Alise Pabērza. Viņa apzināti ir izvēlējusies tajā iekļaut tādus punktus, kas liktu pēc iespējas vairāk pārvietoties pa Tukumu, iepazīt to, uzsākt komunikāciju ar vietējiem Tukuma iedzīvotājiem, iesaistīties pilsētā piedāvātajās aktivitātēs un uzzināt pēc iespējas vairāk par Tukumu. Saraksts ar piecdesmit lietām, kuras izdarīt Tukumā, veidots tā, lai tas būtu interesants ne tikai tiem, kuri apciemo Tukumu kā tūristi vai ciemiņi, bet arī, lai tas būtu interesants un saistošs arī pašiem tukumniekiem, lai šī saraksta punkti ļautu paskatīties tukumniekiem un Tukuma viesiem uz pilsētu ar citām acīm, varbūt atklātu kaut ko jaunu un līdz šim nepamanītu.
Tātad - Piecdesmit lietas, kuras var izdarīt Tukumā – iepazīstamas šeit. Ļaujiet vaļu piedzīvojuma priekam, fantāzijai, un vēlu jums veiksmi, pildot šīs piecdesmit lietas!